Rok szkolny 2014/2015
Klasa mundurowa w akcji
W dniu 17.04.2015 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Prudniku odbył się zorganizowany pod patronatem Komendy Powiatowej Policji Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie dla szkół podstawowych. Uczennice II LO z klasy II A: Amanda Szeląg, Sandra Żakon,Andrea Rudy, Joanna Strzelecka pomagały policjantom w organizacji Turnieju. Układały tor przeszkód, prowadziły dokumentację – podliczały wyniki i nadzorowały przebieg pisemnego testu. Asystowały również przy wręczaniu nagród. W turniejowych zmaganiach uczestniczyli uczniowie szkół w Rudziczce, Białej, Moszczance oraz SP nr.2 i nr.3 z Prudnika (gospodarze). Pierwsze miejsce zajęła SP nr.3 (gospodarze). Nagrody wręczali przybyli Komendant Policji A. Kłakowicz wice- burmistrz Stanisław Hawroń. Turniej miał charakter zabawowy i przypadł uczestniczącym w nim dzieciom do gustu.
Sprawni jak żołnierze 2015
23.04. 2015 w Głogówku uczestniczyliśmy w Wojewódzkich Zawodach Sportowo – Obronnych „Sprawni jak żołnierze 2015” uczestniczyli nasi uczniowie klas mundurowych: Sebastian Moskal, Krzysztof Hryniszak, Dawid Flaka, Ewelina Zacka, Agnieszka Janek i Aneta Globisz. Dawid Flaka zajął I miejsce w strzelaniu indywidualnym z wynikiem 47 punktów.
II Turniej Klas Mundurowych woj. opolskiego
W dniu 23. o5. 2015r. drużyna Zespołu Szkół Rolniczych zajęła II miejsce w konkursie wojewódzkim „Sprawdzian wiedzy o społeczeństwie i pracy służb mundurowych”. Konkurs odbył się pod Patronatem 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w ramach II Turnieju Klas Mundurowych.
Mistrzostwa województwa klas mundurowych w biegu na orientację
29. 05. 2015 reprezentacja naszej szkoły w składzie: Dawid Flaka, Jakub Sajewicz, Daniel Surmiński 😉 Paweł Ryś ( klasa mundurowa ) zdobyła III miejsce w Mistrzostwach Województwa Opolskiego Klas Mundurowych w Biegu na Orientację, które odbyły się w Tułowicach w ramach Mistrzostw Polski Leśników
III Wojewódzkie Warsztaty Ratownicze w Opolu
W dniu 16 czerwca 2015 r. na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu,odbyły się warsztaty pierwszej pomocy medycznej, dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego, których współorganizatorem było Kuratorium Oświaty w Opolu.
W szkoleniu wzięła udział nasza drużyna ratownicza w składzie: Zuzanna Bachryj, Dominika Mandziej, Paweł Mucha i Dawid Zioła pod opieką mgr Tadeusza Stacha.
Rok szkolny 2015/2016
Rocznica Odzyskania Niepodległości w Prudniku z udziałem naszych uczniów
Dnia 11 listopada 2015 podczas obchodzenia 97 rocznicy odzyskania niepodległości w Prudniku miała miejsce piękna celebracja tegoż święta. O godzinie 11:30 w kościele pw. Świętego Michała Archanioła odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz kombatantów, a po niej przechód z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych, Policji, Wojska, Straży Pożarnej, instytucji, stowarzyszeń, harcerstwa, szkół oraz mieszkańców na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Żołnierza Polskiego oddawano hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.
Nasza Szkoła była godnie reprezentowana przez uczniów klas mundurowych, którzy pod opieką pana Majora Krzysztofa Kopczyńskiego krokiem defiladowym uświetnili przemarsz, a dzięki uczniom w pocztach sztandarowych można było doświadczyć wyjątkowości i podniosłości przeżywanego święta.
Powiatowy Turniej Sportowo – Obronny
4 grudnia 2015 w naszej szkole odbył się Turniej Mikołajkowy ” Strzał w 10″- tor sprawnościowy klas gimnazjalnych i uczniów naszej szkoły z klas mundurowych.
Tu oglądniesz filmik z imprezy nakręcony przez Telewizję Prudnik http://tvprudnik.pl/informacje/nasze-sprawy/452-powiatowy-turniej-sportowo-obronny-2.html
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Komunalnym w Prudniku odbyła się (01.03) pierwsza część oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, organizacji patriotycznych i mieszkańcy miasta, którym nieobca jest idea krzewienia pamięci o historii naszego kraju.
Ponieważ żyli prawem wilka – do niedawna historia o Nich głucho milczała… Na szczęście dziś wracają na należne Im miejsce w polskiej historii. Cześć Ich pamięci!
W tej uroczystości wzięli też udział przedstawiciele naszej szkoły – uczniowie KLAS MUNDUROWYCH.
Młodzież zapobiega pożarom
Dnia 4 marca 2016 r odbył się II etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą Szkołę pod opieką pana T.Stacha reprezentowali: Radosław Macan z kl.III TR, Szymon Adamów i Justyna Dynysiuk z kl I A mundurowej. W wyniku przeprowadzonych testów pisemnych oraz odpowiedzi ustnych I miejsce zajął Szymon Adamów, III Justyna Dynysiuk i IV Radek Macan. Jednocześnie Szymon Adamów zakwalifikował się do kolejnego etapu turnieju, który odbył się 29 IV 2016 w Korfantowie .
Kobieta w mundurze
W dniu 8 marca 2016 r. w Zespole Szkół Rolniczych odbyło się wyjątkowe spotkanie z mjr Bogumiłą Pancerz, która jako pierwsza kobieta w Polsce pełniła funkcję Komendanta Granicznego Punktu Kontrolnego. Na spotkaniu były obecne wszystkie uczennice klas mundurowych. Tematem lekcji była praca kobiet w służbach mundurowych.
Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Pani Bogumiła opowiadała o swoich doświadczeniach w pracy w Straży Granicznej. Mówiła, że praca w takich służbach wiąże się z bardzo dużym poświęceniem i odpowiedzialnością., ale przynosi ogromną satysfakcję. Przytaczała swoje wspomnienia, zarówno te pozytywne, jak i te trudne, kiedy na przykład jej rola była umniejszana przez mężczyzn. Na swoim przykładzie pokazała, co należy zrobić, aby osiągnąć tak wysokie stanowisko. Spotkanie było bardzo ciekawe, a kariera zawodowa pani major interesująca i inspirująca.Podczas podsumowania wszyscy wspólnie wyciągnęli wniosek, że kobiety mogą wykonywać takie zawody ,jakie chcą i wcale nie są w tym gorsze od mężczyzn.
IV Mistrzostwa Śląska Szkół Średnich o Profilu Wojskowym w Tułowicach
W dniu 18 marca 2016 r. reprezentacja szkoły klas mundurowych w składzie: Dawid Flaka, Dawid Zioła, Paweł Ryś, Patryk Gach, Bartosz Białecki, Oskar Kędroń, Wiktor Janiszewski, Joanna Hływa, Konrad Gajewski, Roksana Isalska, brała udział w IV Mistrzostwach Śląska Szkół Średnich o Profilu Wojskowym w Tułowicach. Konkurencja była bardzo duża, rywalizacja przebiegała w trzech konkurencjach tj. pływanie, tor przeszkód oraz strzelanie. Reprezentacja naszej szkoły włożyła ogrom serca i wysiłku w rywalizację, i co, opłaciło się, otóż ogromnym osiągnięciem jest zajęcie PIERWSZEGO!!! miejsca w strzelaniu kobiet przez Roksanę Isalską z I A, wygrała piękny puchar, medal i nagrodę rzeczową,
II miejsce w strzelaniu mężczyzn zajął Dawid Zioła z II B, wygrał super medal a trzecie miejsce na torze przeszkód zajął Oskar Kędroń z IIA. Wszyscy godnie reprezentowali szkołę, i w sympatycznej atmosferze spędzili czas rywalizując z rówieśnikami. W przyszłym roku wygramy wszystko.
Czołem! mjr Krzysztof Kopczyński.
III Wojewódzki Turniej Klas Mundurowych
I Wojewódzki Turniej Sportowo-Obronny dla klas mundurowych
W dniach 15-16 maja 2016 przy współudziale prudnickich policjantów w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku zorganizowany został I Wojewódzki Turniej Sportowo-Obronny dla klas mundurowych.
W zawodach udział wzięło 5 drużyn, które rywalizowały w 5 konkurencjach. Turniej objął honorowym patronatem Komendant Powiatowy Policji w Prudniku, który dla 3 najlepszych zespołów ufundował puchary.
W ramach I Wojewódzkiego Turnieju Sportowo-Obronnego dla klas mundurowych przed zawodami sprawnościowymi odbyła się gra terenowa – TROPEM ZABYTKÓW. Uczestnicy turnieju podzieleni na drużyny zwiedzali miasto oglądając jego osobliwe zakątki i poznając historię Prudnika. Potem musieli wykonać zadania wykorzystujące zdobytą wiedzę. Taki element turnieju miał dla naszego miasta wartość promocyjną, gdyż młodzieży spoza Prudnika przybliżał uroki naszej miejscowości.
Dla funkcjonariuszy była to również doskonała okazja aby promować zawód Policjanta. Zainteresowani mogli zapoznać się między innymi z wyposażeniem policjantów do służby.
Poniżej przedstawiamy klasyfikację drużynową zawodów:
I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku
II miejsce – Zespół Szkół w Tułowicach
III miejsce – Zespół Szkół w Głogówku
IV miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach
V miejsce – Zespół Szkół w Gogolinie
Zachowaj trzeźwy umysł!
W ramach kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Prudniku został zorganizowany „Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie”.
Ideą zawodów było promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn ze szkół podstawowych z gminy Prudnik. Trzyosobowe zespoły zmagały się z testem wiedzy o bezpieczeństwie opracowanym przez policjantów oraz rywalizowały na specjalnie przygotowanym torze przeszkód.
Turniej został zorganizowany przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, Urzędu Miasta i Gminy Prudnik, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Prudniku.
Przy organizacji zawodów pomagali także nasi uczniowie z klasy mundurowej: Andżelika Staffa I a, Anna Warzybok I a, Jakub Gacek II a i Bartosz Białecki II b. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy oraz medale.
III edycjia Opolskiej Kampanii Edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą”
Na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi silna ekipa naszej młodzieży z klas mundurowych brała udział w III edycji Opolskiej Kampanii Edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą”. Konkurencje były następujące: test z przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda samochodem po torze przeszkód, tor poślizgowy, symulator dachowania. Zespół ZSR zajął III miejsce!
Więcej o tym wydarzeniu możne przeczytać na stronie Kuratorium Oświaty w Opolu: http://www.kuratorium.opole.pl/index.php/bezpieczenstwo/bezpieczenstwo-w-ruchu-drogowym/informacje-biezace/4683-podsumowanie-iii-edycji-opolskiej-kampani-i-edukacyjnej-przyhamuj-zycie-przed-toba-w-roku-szkolnym-2015-2016
Dni NATO w Opolu
Podczas wielu atrakcji zaprezentowanych mieszkańcom Opola podczas tegorocznych Światowych Dni NATO 13.07.16 r. można było m.in. zapoznać się z prezentowanym sprzętem wojskowym, wyposażeniem straży, policji, strzelać z broni, oglądać akcję gaszenia pożaru czy występy orkiestr i zespołów.
Piknik był również świetną okazją do zaprezentowania się szkół prowadzących tzw. klasy mundurowe. Na zaproszenie wojewody odpowiedziało siedem szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego, które na przygotowanych przez siebie stoiskach zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną.
Wśród nich nie zabrakło uczniów naszej szkoły. Przedsięwzięcie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem i mimo wakacyjnej pory na naszych uczniach jak zwykle można było polegać.
Rok szkolny 2016/2017
Ćwiczenia wojskowe
Klasy mundurowe ZSR w Prudniku przygotowują się do III CENTRALNEGO ZLOTU KLAS MUNDUROWYCH „ŻAGAŃ 2016” , który odbędzie się od 3 – 8 października na poligonie w Żaganiu. Przygotowania obejmują między innymi musztrę, śpiew, transport rannych, strzelanie, marszobieg i itp. Zajęcia odbywają się pod okiem majora K. Kopczyńskiego i porucznika T. Stacha.
Najlepsi na Opolszczyźnie czyli dobry start uczniów Klas Mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego ZSR w Prudniku na III CENTRALNYM ZLOCIE KLAS MUNDUROWYCH Żagań 2016
W dniach od 3 do 10 października 30 uczniów klas mundurowych II LO Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku uczestniczyło w III CENTRALNYM ZLOCIE KLAS MUNDUROWYCH na poligonie w Żaganiu. W zlocie uczestniczyły wyróżnione 24 klasy mundurowe z całej Polski (w tym tylko dwie z Opolszczyzny) oraz klasa uczniów z Ukrainy. Celem turnieju było kształtowanie w środowisku młodzieży szkolnej postaw patriotycznych oraz popularyzowanie służby wojskowej wśród klas mundurowych współpracujących z instytucjami i jednostkami Sił Zbrojnych RP. Do tej rywalizacji uczniowie przygotowywali się na własnych obiektach szkolnych pod okiem majora Krzysztofa Kopczyńskiego, podporucznika Tadeusza Stacha oraz wicedyrektor Elżbiety Zapały i wychowawców klas.
Uroczystość otwarcia zlotu odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z orkiestrą, kompanią honorową i wciągnięciem na maszt flagi państwowej oraz flag 16 województw. W kolejnych dniach zlotu uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach. Na pierwszą kategorię składał się pokaz musztry drużynowej, przemarsz krokiem defiladowym ze śpiewem oraz autoprezentacja swojego regionu, szkoły pod hasłem „z wojskiem i dla wojska”. W tej kategorii nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczno- kulturalny zajmując 7 miejsce na 24 zespoły.
Drugą częścią zlotu była rywalizacja w kategoriach dyscyplin sportowo-obronnych, na którą składało się strzelanie z broni długiej i krótkiej, rzut granatem na odległość, pływanie w sztafecie oraz najtrudniejsza konkurencja czyli drużynowy marszobieg na dystansie 8 km podczas którego odbywało się strzelanie, przenoszenie rannych, przepychanie pojazdów wojskowych oraz rzut granatem. Nasza drużyna w bardzo trudnych warunkach pogodowych, przy padającym deszczu, silnym wietrze i niskiej temperaturze poradziła sobie znakomicie uzyskując czwarty czas wyczerpującego marszobiegu. W końcowej klasyfikacji drużyna naszej szkoły uplasowała się na 11 miejscu, co stanowi duży sukces, młodzież wykazała się bardzo dużymi umiejętnościami i ambicją walcząc do ostatniego metra. Podczas sześciodniowego pobytu na poligonie młodzież miała okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, pracą saperów, historią oręża polskiego i uczestniczyć w zajęciach samoobrony.
Dodatkowymi atrakcjami było składanie i rozkładanie broni oraz odwiedzenie miejsc, w których kręcono kultowy serial telewizyjny „Czterej pancerni i pies”.
Zlot odbywał się przy niesprzyjającej pogodzie, w warunkach poligonowych oraz wojskowym porządkiem dnia takim, jaki obowiązuje podczas ćwiczeń wojskowych ( 6 rano pobudka, zaprawa poranna itd.), ale nasza młodzież, jak przystało na klasy mundurowe mimo wielu obtartych stóp, połamanych paznokci 😉 itp. to twardziele, poradziła sobie z tymi drobnymi niedomaganiami bardzo dobrze i wracała do domu w znakomitych humorach z przeświadczeniem, że jeszcze tam wrócą.
Uczestnikami zlotu byli: Joanna Hływa, Dominika Mandziej, Joanna Wierzbicka, Paulina Drohomirecka, Roksana Isalska, Karolina Kuczman, Milena Malinowska, Andżelika Staffa, Anna Warzybok, Szulc Magda, Dawid Zioła, Bartosz Białecki, Patryk Gach, Patryk Komarnicki, Paweł Ryś, Jakub Sajewicz, Jakub Gacek, Konrad Gajewski, Wiktor Janiszewski, Oskar Kędroń, Szymon Adamów, Jakub Gach, Daniel Górny, Piotr Kroczyński, Grzegorz Mięczakowski, Przemysław Zator, Patryk Zbaraszczuk, Szymon Gębuś, Dawid Stalowski, Piotr Hahn, a opiekunami grupy byli major Krzysztof Kopczyński i podporucznik Tadeusz Stach.
Oto kilka wpisów z FB ,relacje dzień po dniu:
- Przerwa w podróży. Jeszcze godzinka z hakiem i witamy poligon w Żaganiu.
- Jesteśmy na miejscu.
- Po odpoczynku, krótka musztra, później kolacja i odprawa do jutrzejszych zajęć.
https://www.facebook.com/rsrc.php/v3/y4/r/-PAXP-deijE.gif
- Uroczyste otwarcie Centralnego Zlotu Klas Mundurowych Żagań 2016.
https://www.facebook.com/rsrc.php/v3/y4/r/-PAXP-deijE.gif
- Zaczynamy zajęcia w terenie.
- Zwarci i uczesani gotowi do pokazu musztry.
https://www.facebook.com/rsrc.php/v3/y4/r/-PAXP-deijE.gif
- Dzisiaj 3 dzień na poligonie i nasza klasa mundurowa ma szkolenie ogniowe w polu i deszczu, ale damy radę.
- Dzień 4 Zlotu Klas Mundurowych na poligonie w Żaganiu PRZEŻYLIŚMY 8 km marszobiegu, poczuliśmy smak potu i wody z kałuży…
- Ostatni dzień zmagań na III Centralnym Zlocie klas mundurowych Żagań 2016 i jutro wracamy do domu. Jesteśmy dumni z uzyskanego wyniku przez naszą młodzież: 7 miejsce w kategorii musztra zespołowa i prezentacja artystyczna oraz 11 miejsce w manewrach sportowo – obronnych, jak na 24 zespoły z całej Polski, wynik jest Ok. Opiekunowie gratulują młodzieży uzyskanych wyników. Tak trzymać!!!
- Dzień 6, ostatni na III Centralnym Zlocie klas mundurowych Żagań 2016. Uroczyste zakończenie, rozdanie nagród, obiad, pożegnania i wracamy do domu.
https://www.facebook.com/rsrc.php/v3/y4/r/-PAXP-deijE.gif
Doskonalimy swoją wiedzę i umiejętności
W dniu 25 października 2016 uczniowie ZSR – klasy mundurowe, uczestniczyli w zajęciach wyszkolenia strzeleckiego, podstawowego i sportowo -obronnego. Zajęcia praktyczne odbyły się na strzelnicy z broni bojowej karabinków AK i pistoletu Glock Walther P99 . Uczniowie mieli świetną okazję do zapoznania się z bronią, wykorzystywaną na co dzień w służbach mundurowych, oddania z niej kilku strzałów, a także nauczenia się przyjmowania postaw strzeleckich. Jest to kolejny krok, który przygotowuje naszych uczniów do pracy w służbach porządkowych takich jak Policja, Straż Graniczna czy Wojsko Polskie. Całe szkolenie prowadzone było przez ekipę instruktorów z VIP – Training w tym naszego nauczyciela technik samoobrony i strzelania Pana Artura Buczka.
Całemu szkoleniu towarzyszyło również ognisko integracyjne, w którym młodzież mogła się pochwalić swoimi emocjami, uwagami i spostrzeżeniami przy kontakcie z bronią palną.
Natomiast 28 października uczniowie maturalnych klas mundurowych pod opieką Elżbiety Zapały i Tadeusza Stacha uczestniczyli w konferencji szkoleniowej „Kierunkowe zainteresowanie uczniów przez pryzmat edukacji dla bezpieczeństwa” zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Opolu. Konferencja odbyła się w Wyższej Szkole Bankowej. Celem było nadanie stosownej rangi zagadnieniom dotyczącym podstawy programowej Edukacji dla Bezpieczeństwa oraz poszerzanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i obronności.
Szkolenie umiejętności w Zlatych Horach
W dniu 25 października 2016 r. uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku uczestniczyli w zajęciach wyszkolenia strzeleckiego podstawowego, sportowo–obronnego na strzelnicy w Zlatych Horach. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy z bronią oraz zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy. W ramach zajęć praktycznych strzelali z broni wykorzystywanej na co dzień w służbach mundurowych – bojowej długiej, czyli karabinków AK i broni krótkiej, takiej jak pistolet Glock i Walther P99. Oddając z niej kilka strzałów uczyli się jej obsługi i przyjmowania postaw strzeleckich. Był to kolejny krok przygotowujący uczniów do pracy w służbach mundurowych takich jak Policja, Straż Graniczna czy Wojsko Polskie. Szkolenie prowadzone było przez instruktorów z VIP – Training, w tym nauczyciela techniki samoobrony i strzelania Pana Artura Buczka. Szkoleniu towarzyszyło ognisko integracyjne, podczas którego młodzież miała możliwość podzielenia się swoimi emocjami, uwagami i spostrzeżeniami przy kontakcie z bronią palną. Po zajęciach wszyscy zadowoleni bezpiecznie wrócili do szkoły.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego” dofinansowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.
Współpraca z Liceum Wojskowym z Nadwórnej
Kwitnie współpraca pomiędzy Zespołem Szkół Rolniczych w Prudniku a Przykarpackim Sportowo- Wojskowym Liceum w Nadwórnej. Młodzież z dwóch szkół ponadgimnazjalnych, w których uczą się klasy mundurowe czyli II LO w ZSR w Prudniku i ZS z Głogówka (razem z uczniami I LO w Prudniku, którzy jednak realizowali inne zadania) udała się na Ukrainę, aby ponownie spotkać się z kolegami z ukraińskiej szkoły i zrealizować bardzo ciekawy projekt.
Przykarpackie Wojskowo- Sportowe Liceum w Nadwórnej mieści się na terenie byłych koszar, w których znajduje się porządna typowo- wojskowa infrastruktura. Młodzież, która uczy się w tej placówce jest skoszarowana i musi przestrzegać niemal wojskowego regulaminu. Wczesne wstawanie, gimnastyka na świeżym powietrzu bez względu na pogodę, codzienne apele, musztra, wciąganie flagi na maszt i śpiewanie hymnu państwowego, to rytuały realizowane tylko w pierwszych godzinach zajęć. Później nauka przeplatana ćwiczeniami z zakresu obronności, urozmaicana ciekawymi kołami zainteresowań spowodowała, że ten wojskowy dryl bardzo przypadł do gustu zarówno uczniom jak i opiekunom młodych entuzjastów z „mundurówki”.
Zaraz po przyjeździe wzięliśmy udział w prezentacji liceum, której dokonał dyrektor tej szkoły pułkownik Mikołaj Martyniuk. Pochwalił się sukcesami swoich wychowanków, a także ze smutkiem wspomniał o fakcie, że dwóch absolwentów tej placówki zginęło w walkach z separatystami na wschodzie Ukrainy. Dzień później spotkaliśmy się
z władzami miasta i gościliśmy u bardzo życzliwego mera Nadwórnej.
Szkoła w której gościliśmy ma profil wojskowo- sportowy wobec tego oprócz zajęć edukacyjnych braliśmy udział w zajęciach sportowych, m.in. w zawodach strzeleckich na multimedialnej strzelnicy, turnieju tenisa stołowego i meczu w mini piłkę nożną. Obejrzeliśmy również pokaz boksu tajskiego oraz żonglerki ważącymi 7 kg ciężarami. Ciekawe były tańce ukraińskie (szczególnie Hopak) i dlatego poznaliśmy kroki podstawowe do tego tańca. Aktywnie uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach języka angielskiego, a także konkursie, w którym mieliśmy rozpoznawać ciekawe zabytki w kraju sąsiada i zachwalać miejsca szczególnie ważne dla każdego Polaka.
Obejrzeliśmy wiele ciekawych miejsc związanych z zachodnią Ukrainą. Złożyliśmy hołd żołnierzom II Karpackiej Brygady Legionów Polskich generała Hallera. Pospacerowaliśmy po Iwano- Frankowsku, które wcześniej nazywało się Stanisławów. Byliśmy w Jaremczu, Bukowelu, klasztorze w Maniawie, w muzeum pisanki i historii huculszczyzny w Kołomyji. W ostatnim dniu przyjechaliśmy do Lwowa gdzie na Cmentarzu Łyczakowskim złożyliśmy hołd znanym polskim lwowianom i bohaterom broniącym tego miasta przed Sowietami.
III Turniej Sportowo – obronny „Mikołajowy – Strzał w 10”
6 grudnia w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku odbył się III Turniej Sportowo – Obronny pod hasłem „Mikołajowy – Strzał w 10” uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych klas mundurowych. Honorowy patronat nad zawodami objął Starosta Prudnicki oraz Komenda Powiatowa Policji w Prudniku. Obecni byli: Anna Wojtczak naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia, Krzysztof Barwieniec wicestarosta, Podinsp. Bogdan Fudali.
W konkurencjach sportowych wzięło udział 6 siedmioosobowych drużyn. Uczniowie mieli okazję strzelać z karabinka pneumatycznego, rzucać granatem ćwiczebnym, przejść sprawnościowy tor przeszkód. Nie zabrakło również szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
W organizację zawodów bardzo aktywnie włączyli się policjanci z prudnickiej komendy powiatowej podkom. Katarzyna Żegleń, mł. asp. Tomasz Kukułka.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji turnieju była Cyberprzemoc wśród młodych ludzi. W związku z tym przedstawiciele policji wygłosili prelekcję na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z Internetu, zachęcając do zachowania zdrowego rozsądku przy poruszaniu się w wirtualnym świecie. Ponadto gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą teoretyczną wypełniając test o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zagrożeniach w Internecie. Na zakończenie turnieju zwycięzcy poszczególnych konkurencji oraz trzy najlepsze zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Prudniku.
Opole wita NATO!
Opole, podobnie jak inne miasta wojewódzkie, było w dniu 14 stycznia br. gospodarzem imprezy związanej z oficjalnym powitaniem amerykańskich żołnierzy w Żaganiu. Dnia 14.01. 2017 r. na zaproszenie Wojewody Opolskiego i Opolskiego Kuratora Oświaty, przedstawiciele trzech szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego, prowadzących tzw. klasy mundurowe: Zespół Szkół w Gogolinie, Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku i Zespół Szkół w Tułowicach, wzięli udział w zorganizowanej w minioną sobotę w Opolu imprezie plenerowej pn. Bezpieczna Polska. Wymienione szkoły zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną na przygotowanych przez siebie stoiskach promocyjnych. Naszą szkołę prezentowali uczniowie klasy mundurowej II LO w ZSR w Prudniku: Milena Malinowska, Szymon Adamów, Przemek Zator pod opieką mjr Krzysztofa Kopczyńskiego. W pikniku uczestniczyło ponad 50 żołnierzy z wielu jednostek wojskowych, którzy prezentowali sprzęt wojskowy. Była grochówka, koncertowały orkiestry wojskowe i szkolne, a wydarzenie to związane było z powitaniem żołnierzy amerykańskich, którzy będą stacjonować w Polsce.
Narodowy DZień Żołnierzy Wyklętych ‚2017
Dzień 1 marca jest dniem ważnym dla Polaków, aczkolwiek zapomnianym. Jest to dzień, w którym oddajemy hołd żołnierzom, którzy walczyli z władzą komunistyczną w imię demokracji i niezależności naszej Ojczyzny. Uczniowie klas mundurowych II LO przy Zespole Szkół Rolniczych wyszli z inicjatywą uczczenia bohaterów walki z komunizmem poprzez wystawienie warty honorowej w tym dniu od godziny 9:00 do 13:00.
W Prudniku pamiętano o obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywy organizacji pozarządowych – Jednostki Strzeleckiej 3070, jako głównego organizatora, a także Stowarzyszenia „Prudniczanie”, oraz Bractwa „Sorontar” – pamięć bohaterów niepodległościowego podziemia uczczono przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego przy Placu Wolności.
Wiązanki kwiatów złożyły delegacje: JS3070 i Stowarzyszenia „Prudniczanie”, starostwa powiatowego oraz rady powiatu, prudnickiego odddziału NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele biur parlamentarzystów – Katarzyny Czochary i Jerzego Czerwińskiego (którzy uczestniczyli w tym czasie w obchodach wojewódzkich w Opolu), a także służb mundurowych.
W kościele p.w. Św. Michała Archanioła odprawiona została również Msza Św. w intencji JS3070, a także wszystkich żołnierzy podziemia, którzy byli prześladowani lub zostali zamordowani przez władze komunistyczne.
III Wojewódzki Przegląd Musztry Klas o Profilu Mundurowym.
6 kwietnia 2017 w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku w naszej szkole miał miejsce III Wojewódzki Przegląd Musztry Klas o Profilu Mundurowym. Gościliśmy wówczas przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kuratorium oświaty, sztabu wojskowego w Opolu, komendy wojewódzkiej i powiatowej policji, państwowej straży pożarnej w Prudniku, wyższych uczelni i stowarzyszeń.
W imprezie tej wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół w Gogolinie, CKZiU w Strzelcach Opolskich, Zespołu Szkół w Tułowicach, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie, Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach oraz gospodarze Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku.
Sędziowie bardzo skrupulatnie oceniali m.in. umiejętności w zakresie wydawania komend przez dowódcę, zgrania poszczególnych formacji, marszu w takt piosenki czy trudności poszczególnych elementów podczas wykonywania musztry paradnej. Najlepiej zdaniem sędziów zaprezentowali się młodzi adepci musztry z Tułowic, którzy wyprzedzili zespół z Gogolina i z Olesna. Nasza szkoła straciła tylko punkt do miejsca na podium, ale i tak swój pokaz zaliczy z całą pewnością do udanych.
Niesamowity popis kunsztu muzycznego dała młodzieżowa orkiestra dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna Koźla, która zagrała znane wszystkim utwory, ale w bardzo nowatorskich aranżacjach.
Z racji tego, że wszystko odbywało się tak jak w wojsku, to znaczy był porządek i dyscyplina, to tym bardziej nie mogło zabraknąć przysmaku, z którego polska armia słynie czyli grochówki. O taką właśnie i inne przysmaki postarała się młodzież z klas gastronomicznych a miłą i sprawna obsługę zapewnili uczniowie klas hotelarskich pod sprawnym okiem opiekunów.
Obóz wojskowy w Siemaszycach
22.05.2017 uczniowie klas mundurowych wyruszyli z opiekunami: K. Kopczyńskim i T. Stachem na obóz wojskowy do Siemaszyc.
Z pociągu ruszyli z plecakami w marsz na ok. 🔟 km. Po dotarciu do obozu zostali zakwatwaterowani, zdążyli zjeść obiad i rozpoczęli zajęcia w terenie.
Zajęcia popołudniowe na obozie wojskowym w Siamoszycach. Wspinaczka, musztra, strzelectwo, terenoznawstwo, survival i oczywiście opiekunowie jako kwiat ZSR:-)
W kolejnym dniu na obozie w Siamoszycach zajęcia w terenie; wspinaczka, terenoznawstwo, okopywanie, sztuki walki, strzelanie, ratownictwo wodne, kajaki itd:-).
Następny dzień przyniósł strzelanie, bieg na orientacje, pierwsza pomoc, sztuki walki i ścianka wspinaczkowa, zajęcia z daktyloskopi a a po kolacji wyjście na pustynię Błędowską.
Wymarsz grupy surwiwalowej i 48 h na pustyni Błędowskiej.
Ostatni dzień na obozie wojskowym: Bieg na orientacje, wręczenie certyfikatów, wyróżnień, grochówka, wspólne foty i powrót zadowolonych i uśmiechniętych.
Rok szkolny 2017/2018
Szkolenie strzeleckie
We wtorek 26 września 2017, uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Rolniczych udali się na strzelnicę do Ścinawy Małej w celu odbycia szkolenia posługiwania się bronią palną. Uczniowie, po zapoznaniu się z zasadami BHP i regulaminem panującym na terenie strzelnicy przystąpili do ładowania swoich magazynków, zajęcia pozycji i postaw strzeleckich oraz oddania kilku strzałów do wyznaczonych celów na odległości 10 metrów z broni krótkiej, oraz 40 metrów z broni długiej.
Mieliśmy okazję strzelać z broni krótkiej takiej jak Walther P99 czy Glock, oraz z broni długiej kbk AK. Dodatkowo, w ramach przygotowań i zapoznania się z bronią klasy mogły poza strzelnicą odbyć trening postaw strzeleckich i zasad posługiwania się bronią na wiatrówkach a także oddać z nich kilka strzałów w stronę tarcz sportowych. To szkolenie czynnie przygotowuje młodzież do podjęcia pracy w służbach mundurowych takich jak Policja, Służba Więzienna, Straż Graniczna czy Siły Zbrojne RP.
Całe szkolenie prowadzone było przez ekipę instruktorów z VIP – Training w tym naszego nauczyciela technik samoobrony i strzelania Pana Artura Buczka.
Uczestnik szkolenia – Szymon Adamów, uczeń kl. IIIA
Zostań policjantem!
„Zostań policjantem” – to hasło przewodnie Dni Otwartych Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. W ramach tej inicjatywy, dzisiaj jednostkę odwiedziła klasa mundurowa z Zespołu Szkół Rolniczych.
– Ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów w trakcie spotkania dowiedziała się jak wygląda praca w policji, jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać policjantem oraz zwiedziła budynek komendy – informuje mł. asp. Andrzej Spyrka, oficer prasowy KPP.
W godzinach popołudniowych „niebiescy” poświęcili czas indywidualnym osobom zainteresowanym służbie w policji. Kolejne takie wizyty będą możliwe 4 listopada (godz. 10.00-14.00).
Święto Niepodległości
Klasy mundurowe II LO aktywnie brały udział w obchodach miejskich Święta Niepodległości
Na azymut czy z kompasem?
Uczniowie klas mundurowych 1a i 2a w ramach projektu „Razem dla bezpieczeństwa” dnia 18 XI pod opieką K. Kopczyńskiego i T. Stacha uczestniczyli w zajęciach z terenoznawstwa, zakończonych wspólnym ogniskiem. Szkolili umiejętności posługiwania się kompasem, określenia azymutu i inne. W zajęciach uczestniczyli rodzice uczniów oraz psy tropiące.
Za mundurem chłopcy (?) sznurem
Od września br. w Zespole Szkół Rolniczych trwa realizacja działań projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP II”.
Wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Prudniku zainicjowano szereg inicjatyw, w ramach których młodzież ma możliwość aktywnego spędzenia czasu pozalekcyjnego, m.in. na zajęciach wyszkolenia wojskowego. Zajęcia te wzbogacają wiedzę i umiejętności z musztry wojskowej, elementów taktyki, a także musztry paradnej. Młodzież w czasie wolnym doskonali umiejętności pozwalające na zaprezentowanie się na zawodach klas mundurowych oraz podczas uroczystych obchodów świąt państwowych. Towarzysząca na zajęciach dyscyplina wojskowa kształtuje charaktery młodych ludzi i hartuje ich postawę, pozwalając w przyszłości wybrać ścieżkę kariery w służbach mundurowych. Szkoła otrzymała repliki karabinków KBK AK, co znacznie urozmaiciło program zajęć i pokazało, że zajęcia o profilu wojskowym nie muszą być nudne, wręcz przeciwnie charakteryzują się różnorodnością i dynamizmem. Starostwo zakupiło także berety, apaszki i rękawice skórzane, zwiększając tym samym estetykę umundurowania klasy. Nabycie umiejętności współdziałania w kilkunastoosobowej grupie oraz kierowania taką grupą w czasach, gdzie komputery i telefony zdominowały większość wolnego czasu wśród młodzieży, daje możliwość rozwinięcia tych pożądanych cech i wykorzystania ich w życiu codziennym. W przedsięwzięciu bierze udział 20 uczniów z II LO. Ciekawostką jest, że zajęcia cieszą się większym zainteresowaniem dziewczyn niż chłopców.
Dostęp do zawodów mundurowych dla kobiet udowodnił, że są one zdolne sprostać wymaganiom służby, a niejednokrotnie przewyższają mężczyzn umiejętnościami i opanowaniem – mówi Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Anna Wojtczak, koordynator projektu. Popularność klas o profilu mundurowym świadczy, iż wdrażanie takich projektów jak „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA” jest dobrym kierunkiem współpracy powiatu i lokalnych szkół.
Projekt jest dofinansowany w ramach rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.
Z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji
Dnia 21 XII.2017 klasy mundurowe 1A i 2A pod opieką nauczycieli D. Giereś i T. Stacha udali się na KPP w Prudniku. Spotkanie dotyczyło udziału młodzieży w tworzeniu filmu instruktażowego „Zabezpieczenie działań służb i straży podczas wypadku drogowego”
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2018 r. w Prudniku jak i w całej Polsce świętowaliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody miały miejsce na Placu Wolności, a uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych, pluton reprezentacyjny klasy mundurowej naszego II LO i poczty sztandarowe szkół. Uczniowie klasy mundurowej w ten mroźny dzień od 10.00 do 13.00 pełnili wartę pod pomnikiem „Poległym o wolność Polski”. O godzinie 11 miała miejsce honorowa zmiana warty, która rozpoczęła oficjalną część obchodów. Starosta Prudnicki, Radosław Roszkowski przedstawił zgromadzonym historię tego święta. Wysłuchano pieśni powiązanych tematycznie z tym dniem i odśpiewano hymn państwowy. Następnie delegacje władz samorządowych (powiatu, gminy), senatora RP, służb mundurowych, kuratorium oświaty wraz z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem. Uroczyste obchody święta zakończyła ponowna zmiana warty.
Uczniowie naszej szkoły, szczególnie klas mundurowych, biorąc udział w obchodach świąt narodowych, wykazują tym samym postawę patriotyczną i przywiązanie do wartości historycznych naszego kraju.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
IV Opolski Przegląd Klas Mundurowych w Oleśnie
XLI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Obronne „Sprawni jak żołnierze – 2018”
Kuratorium Oświaty w Opolu wraz z Zespołem Szkół w Głogówku 24. 04. 2018 na strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w Głogówku przeprowadzili XLI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Obronne „Sprawni jak żołnierze – 2018”. Z naszej szkoły wzięli w nich udział uczniowie klasy II A. Młodzież startowała w następujących konkurencjach: pierwsza pomoc, strzelanie, tor sprawnościowy, rzut granatem. Magda Szulc okazała się najlepszą zawodniczką turnieju. Gratulujemy!
O Srebrne Muszkiety 2018
26 kwietnia 2018r. na strzelnicy sportowej Bractwa Strzeleckiego w Głogówku rozegrano finał wojewódzki 57. Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety 2018”. Organizatorem było Kuratorium Oświaty w Opolu, dlatego też na zawodach obecny był Opolski Kurator Oświaty – Michał Siek. Zawody mają charakter ogólnopolski i są rozgrywane w kolejnych etapach: szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i centralnym. Młodzi strzelcy z województwa opolskiego rywalizowali w konkurencji karabinu sportowego 60 strzałów w postawie leżącej (odległość strzelania – 50 m). ZSR w kategoriach dziewcząt i chłopców uplasował się na 3 pozycji.
Zawody strzeleckie HDK
W dniu 13.04.2018 uczniowie klasy mundurowej II A brali udział w zawodach strzeleckich Honorowych Dawców Krwi zorganizowanych przez Opolski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Młodzież z Zespołu Szkół w Głogówku zajęła I miejsce a nasza drużyna w składzie Szymon Gębuś, Piotr Hahn, Joanna Jakubiak i Magda Szulc zajęła 2-gie miejsce. Wyprzedziła tym samym w rywalizacji prudnickie szkoły: I LO oraz CKZ iU. Zawody odbyły się na terenie strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w Głogówku.
Musztra w SP nr 1
30.05.2018 byliśmy na festynie w SP nr 1 Prudniku. Klasa mundurowa pokazała musztrę paradną oraz ćwiczeniową. Zafascynowane miny dzieci – bezcenne.
Dziękujemy klasom mundurowym, które każdym swoim występem zaskakują widzów. Brawo Wy !!!!!
Śpieszą na ratunek
6 czerwca 2018 nasza młodzież: Klaudia, Wiktoria, Piotr i Jacek z klas mundurowych pod opieką Pana Stacha brała udział w VI WOJEWÓDZKICH WARSZTATACH RATOWNICZYCH DLA MŁODZIEŻY SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W ZAKRESIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY, które odbyły się w Opolu.
10 Brygada Logistyczna po raz kolejny w II LO
W dniu 08 czerwca żołnierze 10 Brygady Logistycznej z Opola przeprowadzili w II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku szkolenie z tutejszymi uczniami. Szkolenie obejmowało doskonalenie czynności związanych ze strzelaniem, czyli przyjmowanie postaw strzeleckich oraz zgrywanie elementów celowniczych przy użyciu nowoczesnego sprzętu jakim jest trenażer. Uczniowie poznali także tajniki łączności bez, której w wojsku ani rusz.W szkoleniu brało 40 uczniów pierwszej i drugiej klasy liceum. Po zajęciach żołnierze rozmawiali z uczniami o trudach służby wojskowej i warunkach jakie należy spełnić aby służyć ojczyźnie.